Legendy kazimierskiej piłki - cz. 1

Rozpoczynamy nowy cykl - legendy kazimierskiej piłki. Jego celem będzie przybliżenie piłkarzom, kibicom i sympatykom naszego zespołu ludzi, wydarzeń, spotkań, anegdot, które złotymi zgłoskami zapisały się w historii naszego Klubu. Na początek proponujemy zapoznanie się z sylwetką Bolesława Kletschki.

Urodził się 23 lipca 1918 roku w Krakowie, karierę piłkarską rozpoczynał w zespole Nadwiślana Kraków, następnie kontynuował ją w drużynach KS Kazimierz Kraków i Cracovii Kraków (lata 1945 – 1947). W roku 1947 osiedlił się w Kazimierzy Wielkiej rozpoczynając pracę jako kierowca w Cukrowni Łubna i grę w miejscowej drużynie piłkarskiej „Łubna” Kazimierza Wielka (później „Sparta”, „Cukrownia”).

Kletschka przez współczesnych mu kibiców i dziennikarzy nazywany był „polskim Matthewsem” – Stanley Matthews, to były angielski piłkarz występujący w pomocy na pozycji prawoskrzydłowego. Był pierwszym zdobywcą złotej piłki w plebiscycie francuskiego tygodnika „France Football”. Cechą charakterystyczną jego boiskowych występów był niesamowicie elegancki styl gry, mówiono o nim „The Wizard of the Dribble” –czarodziej dryblingu, oraz piłkarska długowieczność – karierę kończył w 1965 roku już po ukończeniu 50 lat i 33 lata po podpisaniu pierwszego profesjonalnego kontraktu.

Od pierwszych spotkań rozegranych przez Kletschke w kazimierskiej drużynie wiadomo było, że jest to piłkarz jak na kazimierskie warunki nietuzinkowy, zachwycał swą grą kibiców, a wieku 38 lat stał się Kletschka czołowym zawodnikiem Sparty w rozgrywkach III ligi łódzko-kieleckiej. Występował w naszym klubie przez 16 lat zyskując sobie w kazimierskim środowisku status piłkarskiej legendy, mówiono o nim: „Bez Kletschki nie było meczu, bez Kletschki gra byłaby bezbarwna”.

Z piłką rozstawał się w dzień swoich 45 urodzin – 23 lipca 1963 roku wraz z innym długowiecznym zawodnikiem naszego Klubu – Józefem Zawiślakiem. Oficjalne pożegnanie uświetnił mecz pomiędzy drużynami „Cukrowni” Kazimierza Wielka i „Cracovii” Kraków. Bolesław Kletschka zmarł 13 października 1976 w Kazimierzy Wielkiej. Dwadzieścia lat później (16 czerwca 1996 roku) jego wnuk Bartłomiej Klimczyk zdobył dla Sparty bramkę z rzutu karnego w meczu ze Spartakusem Daleszyce zapewniając Sparcie awans do IV ligi, ale to już materiał na zupełnie inną historię.

Korzystałem:

Kazimierz Kita – „Sparta Kazimierza Wielka 1921 – 2000”, KAD, Kazimierza Wielka 2009.

"Echo Dnia” – Zbigniew Strzębalski - „Bolesław Kletschka – polski Matthews!”.