Komentarz do wyborów
Komentarz do Walnego Zgromadzenia:
1. Według Statutu Klubu "Sparta" Kazimierza Wielka minimalna liczba członków Zarządu Klubu może wynosić 7 osób + 3 osoby w Komisji Rewizyjnej, maksymalna - 14 osób + 3 osoby w Komisji Rewizyjnej:
(§ 27 Statutu Klubu: "Zarząd Klubu składa się z 7-14 osób wybieranych przez Walne Zgromadzenie na okres 3 lat spośród delegatów obecnych na Walnym Zebraniu"),
(§ 31 Statutu Klubu:"Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Klubu. Składa się z 3-ech członków i jest wybierana przez Walne Zgromadzenia na okres 3 lat").
Nowelizacja przepisów ustawy – Prawo o stowarzyszeniach (po 20 maja 2016 roku) również dopuszcza możliwość działania Stowarzyszenia w 7 osobowym składzie.
2. W przypadku niemożności powołania nowego Zarządu Klubu (np. z braku chętnych) zgodnie ze Statutem Klubu ustępujący Prezes pełni swoje obowiązki do czasu udanej próby wyłonienia nowego Zarządu:
(§ 26 pkt 2 Statutu Klubu: "Członkowie Zarządu działają do dnia wyboru nowego Zarządu.").
3. Jak może wyglądać sytuacja gdy nie uda się wyłonić przez dłuższy okres czasu nowego Zarządu Klubu:
MLKS "Sparta" Kazimierza Wielka funkcjonuje jako Stowarzyszenie i w związku z tym podlega Ustawie Prawo o stowarzyszeniach:
http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-7-kwietnia-1989-r-prawo-o-stowarzyszeniach/
źródło poniższego tekstu: poradnik.ngo.pl
"Stowarzyszenie nie może działać bez zarządu. Dlatego skoro na walnym zebraniu wyborczym nie ma chętnych kandydatów do zarządu – walne jako najwyższa władza podejmuje decyzję o zwołaniu kolejnego posiedzenia, na którym zostanie podjęta kolejna próba wyłonienia zarządu i komisji rewizyjnej. Najlepiej, by w uchwale walnego został od razu określony termin tego kolejnego walnego zebrania. Warto określić także, co się stanie, jeśli i na tym kolejnym walnym nie uda się wybrać władz – czy będzie jeszcze „trzecia” próba i kolejne walne, czy też podjęta zostanie decyzja o rozwiązaniu stowarzyszenia. W uchwale warto dodać, że w takiej sytuacji „stare” władze, czyli zarząd i komisja rewizyjna, mimo upływu kadencji mają prawo do działania do momentu przeprowadzenia ponownego walnego. W praktyce raczej nie powinny podejmować nowych działań, tylko takie decyzje, które związane są z ciągłością działania organizacji".
Z powyższego komentarza umieszczonego na stronie www.poradnik.ngo.pl wynika, że Stowarzyszenie nie może działać przez dłuższy okres czasu bez Zarządu. W sytuacji skrajnej Stowarzyszenie może zostać rozwiązane, a taką decyzję może podjąć organ nadzorujący działalność Stowarzyszeń.
Sprawa jest w tej sytuacji prosta. Jeżeli jesteście chętni do pracy z Zarządzie Klubu, jeżeli los Sparty nie jest wam obojętny, to zapraszam na wybory Zarządu w dniu 14 lipca (piątek) 2017 roku o godzinie 18.00. Wiele osób przez kilka minionych lat w różnych mediach często komentowało decyzje (lepsze i gorsze) ustępującego Prezesa. Teraz mają okazję wykazać się i przedstawić swój pomysł na przyszłe funkcjonowanie Klubu. Sytuacja Sparty nie jest może (pod względem sportowym) najlepsza, ale nie jest też tragiczna. Fatalnie wygląda za to pod względem zaplecza (o czym każdy z nas chyba zdaje sobie sprawę).
Komentarze